Etkili ve çekici KPI panoları nasıl oluşturulur
Kuruluşunuzun beklediği performansı elde etmek için yalnızca sektörünüze uygun KPI'leri seçmek zorunda değilsiniz, aynı zamanda onları nasıl uygun ve doğru bir şekilde raporlayacağınızı da bulmanız gerekiyor. Bu zor bir adım olabilir, ancak tartışmasız önemli bir adım.

Başarılı şirketler organizasyonel hedeflerini başarıyla gerçekleştirebilmek istiyor. Bu nedenle,Anahtar Performans Göstergeleri (KPI'lar) hemen hemen her organizasyonda önemli bir rol oynamaktadır.

KPI'lar daha geniş bir bağlamın parçasıdır, kurumsal performans yönetiminde kilit unsurlardır. Bu yazımda zamanınızı ve kaynaklarınızı performans yönetimine yatırmanızın nedenlerinden bahsettim.

Şimdi size nasıl kendi organizasyonunuzda uygulamak için atmanız gereken her adımı anlatan harika KPI panolarını nasıl oluşturacağınızı göstereceğim.

İlgili KPI’ların seçilmesi

İş performansının ölçülmesi ve izlenmesi kritik öneme sahiptir, ancak 
yanlış kilit performans göstergelerine odaklanmak zararlı olabilir. 
Kötü yapılandırılmış KPI'lar veya 
düzenli olarak elde etmek veya izlemek için çok zor veya çok pahalı olan KPI'lar bazı örneklerdir.

İşletmeniz için doğru KPI'ler şöyle olmalıdır:

 • Hizalı
 • ulaşılabilir
 • Akut
 • Doğru
 • dava edilebilir
 • Canlı

Bu özel sıfatları daha iyi anlamak ister misiniz? Konuyla ilgili tam e-Kitapımızı okuyun .

KPI'leri ayrıntılı olarak açıklama

Temel performans göstergelerinizi seçtikten sonra 
, veri sayfanızı net bir şekilde tanımlamanız önemlidir Göstergenin eksiksiz bir tanımı, 
bilgilerin yoldan yanlış anlaşılmasını önler.

Bir göstergenin “veri sayfası” en azından şunları içermelidir:

 • Amaç
 • Tedbir
 • Tanım
 • Sıklık
 • Kaynak / formülüne
 • Sahip.

Bu temel bir liste, kendinizle sınırlamayın.

Kontrol panelinizin türünü ayarlama

KPI'leri gösterge panelinize koymadan önce, gösterge panellerinin farklı düzeylerde ve amaçlara sahip olduğunu bilmek önemlidir.

Üç ana gösterge tablosu vardır:

 1. Stratejik
 2. işletme
 3. Analitik

Bunlar ana gösterge tablosu kategorileri olsa da, iki tür hibritin gerekli olabileceği durumlar olabilir.

Hangi tür KPI gösterge panosunu kullanırsanız kullanın, yöneticiler ve personel soruların cevaplarını gerçek zamanlı olarak bulabilmeli ve tüm verileri tek bir yerde toplayarak harekete geçebilmelidir.

Mükemmel grafik tipini seçme

Her KPI ile, topladığınız bilgileri nasıl paylaşacağınızı belirlemelisiniz. Örneğin, 
hedef, gerçek ya da yıllık performansınızı veya bir kıyaslama noktasını görmek daha mı önemli ?

Pasta grafikler, tablolar, çubuk grafikler, çizgi grafik, vb: metrik farklı bir türü için her mükemmel bir KPI pano harika görünen çoklu grafik türleri vardır

Çekici panolar tasarlama

Sürükle ve bırak düzeni ve yapılandırılabilir widget'larla, herkes iyi bir gösterge tablosu aracı kullanarak bir gösterge tablosu oluşturabilir. Yakında ilgili metrikleri yan yana yerleştirin ve takip edilmesi kolay olan doğrusal bir akış oluşturun. Performans panonuzu hayata geçirmek için renkleri kullanın ve verilerin değerlendirilmesini kolaylaştırmak için kriterler ekleyin.

Etkileşimi teşvik etmek

Bir gösterge panosunun bilgi ile okuyucusu arasındaki etkileşimi teşvik etmesi gerekir. Widget'lar arasındaki bağımlı ilişkiler, okuyucuya yalnızca statik bilgi sağlamakla kalmayıp aynı zamanda esnek bir analiz sağlamanın bir yoludur.

Güvende tutun, ancak paylaşımı durdurmayın

Farklı kullanıcılar şirketteki rollerine, sorumluluklarına vb. Bağlı olarak farklı bilgilere erişebilir. Bu, bilgi güvenliğinin sağlanması için izin ayarlarının önemli olduğu anlamına gelir. 
Statik bir Excel dosyasını e-postayla göndermek yerine , kontrol panelinizi aynı bilgilere erişmesi gereken kişilerle paylaşabilmelisiniz.

Gözden geçirme, ayarlama ve tekrarlama

İş ortamları zaman içinde değiştikçe, kuruluşların 
buna göre adapte olmaları ve ayarlamaları gerekir - ve KPI panoları farklı değildir. Bu var 
, gözden ayarlama ve tekrar sürekli bir döngü. Düzenli inceleme noktaları, gösterge panolarınızın düşmemesi için harika bir yoldur.

Bu öğelerin her biri hakkında biraz daha okumak ister misiniz? Bu konuda yarattığımız e-Kitabı okuyun.Panolar, şirketinizde yönetimi geliştirmek için inanılmaz bir araçtır, bunları kullandığınızdan emin olun!