FMEA 5. basım, 2018 değişim yılıdır

FMEA 5. basım, 2018 değişim yılıdır

Otomotiv Endüstrisi (AIAG) ve Alman Otomotiv Endüstrisi Birliği (VDA), otomotiv endüstrisinde düzenlemeler ve iyi uygulamalar söz konusu olduğunda en yüksek varlıklardır. Yine de her zaman aynı dili konuşmazlar ve FMEA (Arıza Modu ve Etki Analizi) farklı anlayışların olduğu bir alandır. Ancak 2018, değişim yılı ve uyum yılıdır. Neden biliyor musun?

Uygulamadaki farklılıklar ve FMEA ilişkin metodoloji ile ilgili tartışmalar uzun yıllar sonra, 5inci baskı ortaklaşa arasındaki uygulamalarını uyumlu hale, açılacak AIAG  ve VDA . Üç yıllık ortak çabalar, tüm otomotiv endüstrisi zincirindeki şirketler üzerinde doğrudan etkisi olacak önemli değişikliklerle sonuçlandı.

Bu değişikliğin bir süredir beklendiğini, çoğunlukla çeşitli pazarlarda hizmet veren şirketler tarafından beklendiğini ve işlemlerinin birden fazla standart kullanılarak doğrulanması gerektiğini belirtmek önemlidir.Bu, iki kat maliyet ve iş yaratır.

FMEA 5. basım - En büyük değişiklikler

Altı aşamada FMEA Süreci

Yenilenen FMEA süreci şimdi altı aşama ile temsil edilmektedir:

Aşama 1: Kapsamın tanımı ve proje planlaması. 
Aşama 2: Yapı analizi 
Aşama 3: İşlev analizi 
Aşama 4: Kaynak analizi 
Aşama 5: Risk analizi 
Aşama 6: Optimizasyon

FMEA-MSR

Yeni bir yöntem eklendi: FMEA-MSR (İzleme ve Sistem Yanıtı için FMEA). FMEA-MSR, müşterinin operasyonu sırasında güvenli bir durumu (örneğin güvenlik) veya yasal uygunluk durumunu (örneğin çevresel) korumayı amaçlar.

RPN artık o kadar önemli değil

Bu değişiklik şaşırtıcı olabilir, çünkü bu unsur her zaman FMEA'nın temel taşı olarak kabul edildi, ancak RPN (Risk Öncelik Numarası) artık bu kadar ağırlık taşımamaktadır. Şimdi ana unsur AP'dir (Eylem Önceliği). AP risk önceliği değildir, amaçlanan işlevdeki başarısızlık riskini azaltmak için eylem önceliğidir (yüksek, orta veya düşük).

Güncellenen puan tabloları

Ciddiyet, Oluşum ve Tespit kriterleri, modeller arasında uyumu garanti altına almak amacıyla revize edilmiştir.

İki tür önerilen eylem

Dördüncü baskının da yaygın olarak bilinen “Önerilen Eylem” iki sütuna dönüştü: “Önleyici Faaliyet” ve “Tespit Eylemi”.

Değişiklikler listelenenlerle sınırlı değildir; Sonuçta, Kırmızı Baskı (son versiyon) hâlâ mevcut değil (2018'in sonundan önce olması gerekiyor). Ancak, tartışma atölyeleri ve taslak sürümleri, şirketlerin harekete geçmeye başlayıp süreçlerini gözden geçirmeleri için zaten yeterli.