ISO 22000 veya FSSC 22000? Farklılıkları görmek

ISO 22000 veya FSSC 22000? Farklılıkları görmek

Başlangıçta HACCP vardı ve bundan memnun oldum! Bunu GMP'ler, PRP'ler ve elbette ISO 22000 izliyor ve ISO standardın tüm güvenilirliğini ve önemini takip ediyordu. Fakat bu hala yeterli değildi. Ve şimdi, FFSC 22000’e sahibiz, GFSI tarafından arananların haberi. Kafan mı karıştı? Bu kısaltma düğümünü çözelim.

Gıda ve içecek pazarı oldukça düzenli bir pazar. Çünkü tüketicilerin sağlığı çok ciddi bir şey. Bu nedenle, gıda üretim sürecinin tamamının, tüketicilerin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek risklerden arındırılması için resmi araçların bulunması doğaldır.

ISO 22000 ve arka planı

ISO, genel olarak düzenleyici konulardaki yetkisi ile, tohum üretiminden teslimat hizmetlerine kadar gıda üretim zincirindeki şirketler tarafından uygulanan bir gıda güvenliği yönetim sistemi olan ISO 22000'i yarattı.

ISO 22000 , Gıda Güvenliği konusunda Ön Koşul Programının (PRP) bir parçası olan HACCP (Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları) metodolojisini ve İyi Üretim Uygulamalarını (GMP) kabul etti. HACCP ve PRP'ler, gıda endüstrisindeki herhangi bir şirket için, uygulama kapsamı ile ilgili kapsamlı da olsa pratik talimatlar verdikleri için çok bilinen prosedürlerdir.

GFSI'den Prestige

ISO 22000 sertifikalandırılabilir. Ancak, gıda pazarında daha fazla güvenilirliğe sahip başka bir organizasyon var. Bu GFSI'dir (Global Gıda Güvenliği Girişimi). Bu güvenilirlik ve prestij, pazarın kendisinden ve bu girişimleri benimseyen ve destekleyen ana şirketlerden kaynaklanmaktadır.

GFSI standart değildir. Yine de mevcut standartları değerlendirir ve onay belgesi sunar. Ve tahmin edin ne oldu, ISO 22000 çalıştı ama GFSI tarafından tanınmayı başaramadı. Sebepler neydi? Temel olarak bu standardın gerekliliklerinin jenerik olması ve uygulanacak ön koşul programlarının ayrıntılarını vermemesi nedeniyle.

FSSC 22000 ile Fırsatçılık

FSSC 22000'in devreye girdiği yer burasıdır . FSSC (Gıda Güvenliği Sistem Belgelendirme), ISO 22000'edayanan bir sistem oluşturan bağımsız bir kurumdur, ancak GFSI tarafından kabul edildiği noktaya daha spesifiktir.

FSSC 22000, aşağıdakilerden başka bir şey değildir:

  • ISO 22000
  • ISO 22003 - Ön koşullu programların nasıl ve nasıl uygulanması gerektiğini ayrıntılandıran bir teknik şartname
  • Mal sahibi tarafından belirlenmiş bir takım ilave şartlar

FSSC 22000, ISO 22000'den daha az kapsamlıdır. Halen yalnızca gıda işleme şirketleri, catering, tarım ve gıda ambalajı üreticileri için geçerlidir. Yeni teknik şartnameler onaylandıktan sonra, bu sertifika kapsamı genişletilecektir.

FSSC 22000'in GFSI tarafından kabul edilen tek standart olmadığını unutmamak önemlidir. Diğerlerinin yanı sıra IFS, SQF, BRC ve GRMS gibi başkaları da var. Dolayısıyla, FSSC 22000, piyasaya saygı duymanız için seçeneklerden sadece bir tanesidir. Ancak elbette, zaten ISO 22000 kapsamında sertifikalandırılmışsanız, FSSC 22000, GFSI onaylı bir sertifika almanın en kısa yoludur.

Umarım gıda güvenliği yönetimi konularında izlenmesi muhtemel yönlerin genel olarak anlaşılmasına yardımcı olmuşumdur. Gelecekteki yayınlarda bunların her birine daha derinden gideceğiz.

Bu arada, gıda güvenliği teknolojisinin kullanımı üzerine yarattığım bu infografike bir göz atın Umarım beğenirsiniz!