Kamu hizmetlerinin dijital dönüşümünde teknolojinin rolü
Bir değişiklik devam ediyor. Netflix ve Apple gibi şirketlerin tüketicilere sunduğu deneyim, tüketici ilişkilerinde beklentileri artırdı. Ve şimdi kamu hizmeti, herhangi bir gün ve zamanda kolayca etkileşimde bulunmak ve sorunlarını çabucak çözebilmek isteyen vatandaşlara benzer deneyimler sağlamak için artan baskıya maruz kalıyor. Fakat bu nasıl etkili olabilir?

Bu eğilim kamu yöneticilerinin bürokrasiyi ortadan kaldırmaya yardımcı olan vekurumlarda dijital dönüşümü teşvik eden teknolojiler aramasını gerektiriyor Kalite kültürü hizmetlerinin sunumunda çeviklikle, Yönetim kültüründeki Mükemmelliği uygulamak zorundalar.

Bunu uygulamaya koymak büyük çaba gerektirir, ancak çok sayıda fayda sağlar. Hükümetler teknolojiyi kullanarak inovasyonu teşvik edebilir. Hizmetleri daha hızlı ve hassas bir şekilde boyutlandırabilir ve kamu fonlarının tahsis edilmesini optimize edebilirler.

Bu bağlamda, topluma daha iyi hizmet verebilmek için kamu hizmeti tarafından benimsenebilecek dört stratejiyi vurguluyoruz:

 1.  Self-servis kanallarının teşvik edilmesi

Örneğin, portallar gibi self servis kanalları aracılığıyla, bir kurum sağlanan kamu hizmetine ölçek ve çeviklik sağlayabilir. Böylece kurumlar, nüfusun bir yardım birimini ziyaret etmeye gerek kalmadan şikayetlerini, suçlamalarını ya da basitçe bilgi talep etmelerini sağlar. Portallar ayrıca, popülasyonun daha sonra herhangi bir zamanda görebileceği kamuya açık belgelerin yayınlanmasına da izin verir.

 2. Bilgi  dijitalleştirme

Bildiri, kamu hizmetlerinde büyük bir kötülüktür, çünkü işlemleri yavaşlatır ve hatalara yol açar. Elektronik kayıtlar , kamu kurumlarının çevrimiçi hizmetlerini herhangi bir zamanda elde etmelerini sağlamak için elzemdir. Ayrıca, elektronik bilgi daha kolay bir şekilde yönetilebilir. Kayıp ve kurcalama riskleri büyük ölçüde azalır.

3. Otomatik işlemler

BPM gibi teknolojiler proses otomasyonu ve elektronik formlarla çalışmaya izin veriyor Bu, yardım arayan vatandaşlar ve kamu kurumları arasındaki etkileşimi basitleştirmenin bir yoludur. Kurumlar otomatik olarak bilgi toplayarak elektronik ortamda da işleyebilirler. Bu nedenle vatandaşlar ihtiyaç duydukları yanıtları daha kısa sürede alırlar. Ayrıca, kamu çalışanları başka projelere ve faaliyetlere önem verebilir.

4. Veri analizi

Dijital süreç olgunluğu arttıkça, bir kurum sunucular, vatandaşlar, işlemler ve içerikler arasındaki etkileşime dayanarak oluşturulan verileri görüntülemeye başlayabilir. Veri analizleri, kamu yöneticilerine süreç iyileştirme eylemlerinde rehberlik etmenin yanı sıra, darboğazların ve gereksiz faaliyetlerin tespit edilmesinde yardımcı olmaktadır. Daha ileri düzeyde bu bilgiler yeni stratejiler ve kamu politikaları hazırlamada yardımcı olur.

Kamu hizmetlerinin iyileştirilmesi idare için bir öncelik olmalıdır. Kurumlar, vatandaşların beklentileri doğrultusunda daha kaliteli hizmet vermeyi teşvik eden teknolojik platformlar aramalıdır. Karmaşık zorlukların ve daha da sınırlı bütçelerin ışığında bile, kamu otoriteleri nüfus için yaşamın iyileştirilmesine adanmış olmalıdır.