Kök neden analizi - İyi Sonuç için problem çözme

Odoo CMS - bir büyük resim

Çoğunlukla, yeni bir problem ortaya çıktığında ve çözülmesi gerektiğinde, bir çözüm bulmayı hızlıca düşünüyorum. Sonra, belki de bunun en iyi çözüm olmadığını anladım. Bu sana hiç oldu mu? Bu doğal bir eğilim. Sorunlarımızı mümkün olduğunca çabuk çözmek, nedenlerini doğru bir şekilde analiz etmek için zaman ayırmak istemiyoruz. Bu tam olarak bu yazının konusu: neden analiz.

Diğer insanlara açık görünen bazı sebeplere karşı kör olma eğilimindeyiz. Onları görmediğimizden, onları analiz etmiyoruz, bu yüzden genel olarak uyguladığımız çözümler sadece sorunun gerçek sebebini sadece bir süre saklayan yamalardır. Sorun daha sonra yeniden ortaya çıkıyor ve çözmek için boş bir girişimde zaman ve para harcamayı sürdürüyoruz.

Kök neden analizi nedir?

Kök sebep, soruna neden olan ana nedendir. Problemler normal sistemlerde veya prosedürlerde varyasyonlarımız olduğunda ortaya çıkar, bu nedenle bu problemleri çözmek için nedenleri aramalıyız.

Söylediğim gibi, aklımıza gelen ilk nedene bakabiliriz. Ya da her seferinde ilk defa çözdüğümüzden emin olmak için her zaman bir sorun ortaya çıktığında detaylı bir neden-sonuç analizi yapmak için ekiplerimizi eğitebiliriz.

Kök Neden Türleri


Ortak veya çevresel sebepler


Bunlar genellikle vakaların% 85'ini kapsar. Ortak nedenler olarak adlandırılırlar, çünkü aynı koşullara maruz kalan herkesi de etkilerler. Kötü aydınlatma, nem, titreşim, yeterli kalitede program eksikliği, kötü denetim veya talimatlar, problemli prosedürler ve gereksinimler ile sonuçlar arasındaki uyumsuzluk, genel veya çevresel nedenlerin örnekleridir.

Bunlar sistemdeki arızalardır, bu yüzden genellikle yönetim tarafından ele alınana kadar devam ederler. Çalışanlar aydınlatmayı değiştiremez, hammadde için yeni sözleşmeler yazamaz veya üst düzey eylem talep edemez.


Özel veya yerel nedenler

Bunlar yerel koşullardan kaynaklanan spesifik nedenlerdir, bu nedenle tespit edilmesi daha kolaydır ve çoğu durumda çalışanların kendileri tarafından düzeltilebilir.

Yaygın nedenlerin belirlenmesi, özel nedenlerden daha zordur. Bütün özel nedenler ortadan kaldırıldığında, ortak sebepler kalır. Ortak bir neden belirlendikten sonra yönetim, ele alınmasının ekonomik açıdan uygun olup olmadığına karar vermek zorundadır. Yönetimin yükümlülüğü, değişkenlik yaratan ortak nedenlere odaklanmaktır, ancak birçok şirkette, çalışanların yalnızca% 15'inin sorumluluğu altında olmasına rağmen, çalışanlar ilk sorumluluğu üstlenirler.

Ancak, kalite problemlerinden gerçekten kurtulmak istiyorsak, asıl nedenleri tanımlamak ve ortak olup olmadıklarını (yönetim tarafından ele alınmak) veya özel (çalışanlar tarafından ele alınacak) belirlemek için kök neden analizi yapılmalıdır.


Nedenleri belirleme araçları

Sorunları çözmek, uzmanlardan, yöneticilerden ve operatörlerden (sorunun ciddiyetine bağlı olarak), katılan herkesten fikir aldığınızdan emin olmak için ekiplere çalışmak her zaman tavsiye edilir.

Bunlar, tüm fikirleri bir araya getirmenize, organize etmenize ve problemin nedenlerini açık bir şekilde görmenize yardımcı olacak üç araç.


1. 5 Whys


Bir sorunun temel nedenini belirlemek için Toyota'dan Taiichi Ohno, işçilerden beş kez “neden” diye sormalarını istedi. Sorunu bir soru olarak çerçeveleyin, “neden?” Diye sorun, nedenlerin her birini yazın ve her neden için, daha fazla cevap elde edilinceye kadar “neden” diye sormaya devam edin. "Neden?" Diye sorduğunuzda beş kez, genellikle kök nedenlisiniz. Olası çözümlerin üretilmesi için önerilen nihai nedenleri kullanın ve önerilen her bir sebebi kabul etmek veya reddetmek için verileri kullanın.


2. Kılçık Diyagramı (veya Ishikawa Diyagramı)


Bu şema, problemi görsel olarak potansiyel mantıksal nedenlere ayırır. Temel nedene ulaştığınızdan emin olmak için her ana nedenin ayrıntılarını vermek üzere Ishikawa diyagramını kullanabilirsiniz. Ekibiniz listeyi kısıtlamak ve seçilen seçeneği test etmek için tamamlayıcı teknikler (anketler gibi) kullanabilir. Bu teknik etkili ve basittir.


3. Hata ağacı analizi (FTA)


Bu yukarıdan aşağı tümdengelimli bir analiz. Kök nedenleri tanımlanana kadar aynı soruyu tekrarlayarak, bir risk teşkil eden ve aşağı kat, katman katmanı olan bir üst olay ile başlar. Bir hata ağacı analizi yapılırken temel soru “hangi hataların riske neden olabileceği” dir.

Bir sorun olduğunu tespit ettikten sonra, bunun neden olduğunu anlamak için 5 Whys veya Ishikawa diyagramlarını kullanabilirsiniz. Yaygın nedenler diyagramlarınızda daha fazla dal oluşturur, ancak herhangi bir çalışanın bunları tek başına algılayabilmesi için özel nedenler açık olacaktır.

Kök neden analizi, yalnızca hangi olayın meydana geldiğini ve bunun nasıl gerçekleştiğini değil, aynı zamanda neden yaşandığını da tanımlamak için geliştirilmiştir. Bir etkinliğin neden oluştuğunu anlamak, etkili çözümler geliştirmek için kritik öneme sahiptir ve temel nedenleri tanımlamak, benzer nükslerin önlenmesinde anahtardır.

Softexpert Problem Yönetimi

Modül İle ilgili Detayları öğrenmek için

Detaylı Bilgi İçin