Proje Yürütme Stratejinizi nasıl planlayabilirsiniz?

Proje Yürütme Stratejinizi nasıl planlayabilirsiniz?

Proje yaşam döngüsünün en önemli ve en uzun aşamalarından biri olarak, proje yürütme aşaması, projelerinizin tüm çıktılarını paydaşlarına sunacağınız ve sunacağınız aşamadır. Buradaki amaç, önceden belirlenmiş bir zaman çizelgesi ve bütçe dahilindeki ana hedefleri karşılayarak proje yönetim planınızda daha önce tanımlanmış görevleri yerine getirmektir.

Peki bir proje yürütme stratejisi nedir?

Bir proje yürütme stratejisi (veya KİH) , projenizi tamamlamak için görevlerin yürütülmesini ana hatlarıyla belirleyen stratejik yaklaşımınızdır. Genellikle projenin liderleri tarafından müşterinin bir veya daha fazla temsilcisi ile geliştirilir.

Kısacası, KİH her aşamanın görevlerini yerine getirme stratejinizi planlayacağınız yerdir .

Stratejinizi planlamaya nasıl başlayacağınız:

1. Nihai sonuca odaklanın

Stratejinizin projenizin (veya programın) nihai hedefiyle aynı hizada olduğundan emin olarak başlayın .Kavramsallaştırılmış stratejiyi uygularken çoğu kişinin yaşadığı sorunu önlemek için, projenizin amaç ve hedeflerinin açık ve eksiksiz bir şekilde tanımlandığından emin olun.

2. Takımınızı gemiye alın

Bu makalede daha önce tartışıldığı gibi , proje iletişiminiz son derece önemlidir. Açık ve anlaşılır iletişim planlarına sahip olarak, herhangi bir yanlış iletişimden kaçınabilirsiniz.

Yürütme stratejinizi net bir şekilde açıklayabilmek, proje ekibinize, her birinin nasıl katkıda bulunacağı, sorumluluklarının ne olacağı, onlardan ne beklendiği ve daha fazlası hakkında daha iyi bir anlayış verecektir.

3. Bu senin projen, liderlik et!

Projeyi yönetmek için doğru liderlik becerilerine sahip değilseniz stratejilerin hiçbiri önemli olmayacaktır .Yürütme stratejisini uygulama zamanı geldiğinde bu kritik olacaktır. Liderlik becerilerinin yanı sıra, teknik proje yönetimi becerilerinin yanı sıra yönetim becerilerine (stratejik ve iş) sahip olmak da önemlidir.

Takımınıza liderlik edebilmek için, kendinizi de anlayabilmeniz ve belirli bir duygusal zeka düzeyi oluşturmanız gerekir, sonuçta, eğer “gevşek bir top” olarak karşınıza çıkarsanız ya da duygularını elde etmelerine izin veren birisine rastlarsanız, tüm güvenilirliğini kaybedeceksiniz. en iyisi.

4. Bir all-star ekibi oluşturun

“Bir zincir sadece en zayıf halkası kadar güçlüdür” ifadesine hepimiz aşinayız . Aynı şey proje ekibiniz için de geçerli. Stratejilerinizi planlamanıza ve uygulamanıza yardımcı olacak yüksek kaliteli üyelerden oluşan bir ekip oluşturduğunuzdan emin olun.

Ekip üyelerinin de size meydan okuyabilmeli ve işleri farklı bir bakış açısıyla görmenize yardımcı olmalıdır.

5. İlerlemeyi ve performansı yönetin

Stratejilerinizin metriklerini takip edip analiz etmiyorsanız, planlandığı gibi ilerleyip ilerleme gösterip göstermediğini nasıl bileceksiniz? İlerlemeyi paydaşlara nasıl iletiyorsunuz?

Evet, verileri ve ölçümleri analiz etmenin korkunç bir canavara benzeyebileceğini biliyorum, ancakstratejilerinizin işe yaramadığını ya da onların olmadığını görmek için en etkili yöntemden bahsetmek değil,oldukça kolay olabilir. Projeniz bitmeden önce çalışmak için hala çok zamanınız var.

Doğru proje yönetimi aracına sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu yeterince vurgulayamıyorum !SoftExpert'in Proje ve Portföy Yönetimi çözümü gibi bir proje yönetimi aracı , yalnızca tüm proje verilerinizi izlemenize yardımcı olmaz, aynı zamanda kullanımı kolay panolar oluşturmanıza yardımcı olur!

Bu videoyu izleyin ve kendiniz görün!