Şirketinizin ISO sertifikasına sahip olması için 8 neden

Şirketinizin ISO sertifikasına sahip olması için 8 neden

Belgelendirme, belirli bir şeyin, durumun veya olayın doğru olduğuna dair resmi bir beyandır. Kamu otoritesine sahip bir kurum veya bir kişi tarafından verilmelidir. Yani toplumda güvenilirliği olmalı. Bu güvenilirlik yasalarla veya sosyal kabulün sonucu olarak belirlenebilir. Bu tanımı okuduktan sonra akla gelen ilk şey nedir?

Çoğu insanın derhal ISO düşündüğünden şüpheleniyorum. ISO, güvenilirliği sosyal kabul görerek kazanılan ve bugün standardizasyon ve kalite ile eşanlamlı olan bir varlıktır. Peki neden şirketim, kimseyi onları takip etmeye zorlamayan bir kurum tarafından tanımlanan kuralları takip etmek zorunda mı? Tabii ki, birçok endüstri için bu özgürlük gerçekten mevcut değil. Ancak, genel olarak, şirketlerin ISO sertifikasyonunu sürdürmeyi seçtikleri söylenebilir, çünkü bunun faydalı olduğunu düşünüyorlar.

Göre ISO Anketi 2017 , 1,5 milyondan fazla şirket sertifikasyon çeşit (sadece 10 en çok aranan sertifikalar kabul edildi). Üçte ikisi ISO 9001'i seçti. Şirketler neden sertifika almak için bu kadar çaba harcıyorlar?

Şirketinizin ISO sertifikasını alması için 8 neden:

1. Standardizasyon

Standardizasyonun amaçları:

  • Farklı endüstrilerde üretimi basitleştirin;
  • Ürün tutarlılığı ve güvenliğini sağlamak;
  • Global işbirliğini ve uyumluluğu teşvik edin.

Genel olarak şirketler standardizasyon sonucu yadsınamaz teknolojik, ekonomik ve sosyal faydalar elde ederler.

2. Müşteri gereksinimlerini karşılamak

Bu tehlikeli bir sebep. Birçok şirket, yalnızca müşteri gereksinimlerini karşılamak için ISO sertifikası almak ister. Diğer durumlarda, müşteri yalnızca sertifikalı tedarikçilerle iş yapacaklarını açıklar. Evet, müşteri gereksinimlerini tatmin edici bir şekilde, çoğul ve sürekli bir şekilde karşılamamız gerekiyor. Sadece bu faydaya odaklanmak ve müşteriyi her şeyden önce gerçekten önemsemeden acil kazancınız uzun vadede çok daha pahalıya mal olabilir.

3. Proseslerin ve ürünlerin kalitesini arttırın

ISO belgelendirmesine uygun standart bir yöntemin benimsenmesi, belgelendirme ISO 9001 olmasa bile kalite ile ilgilidir. ISO belgelendirmesinin sonucu, tüm kurum ve her süreç için daha yüksek bir kalite seviyesidir. ürün.

“Kalitenin” birçok tanımı vardır, ancak Philip Crosby ve Joseph Juran en iyilerinden ikisini sağlar: Crosby bunu “gerekliliklere uygunluk” olarak tanımlar ve Juran “kullanıma uygun” olarak adlandırır. İyi tasarlanmış ve etkili bir şekilde yönetilen yönetim sisteminizi kaliteye giden yolda başlatacak .

4. Şirketinizin süreçlerini tanımlayın, anlayın ve iletin

ISO, iş ölçümlerinizi kullanarak süreçlerinizi tanımlamanızı ve tanımlamanızı gerektirir. Amaç, iş süreçlerini daha iyi yönetmek ve kontrol etmektir. Bu hedefler sisteminizin merkezinde yer almaktadır. Ölçümler, sisteminizin hedeflerinize göre performansını anlamak ve iletmek için kullanılır. ISO sertifikasına hak kazanmak için dürüst bir girişimde bulunursanız, şirketiniz hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

5. Operasyonlarınızın tutarlılığını arttırın

İşlemlerinizdeki çeşitliliği azaltmak, tutarlılığın en iyi tanımıdır. Tutarlı bir ürün sağladığınızda müşterinize en iyi hizmeti verilir: aynı boyutlarda, aynı ağırlıkta, aynı toleranslarda ve aynı çıktıda.

Tabii ki, müşterileriniz farklılıkları kabul etmeyeceklerdir ve siz de yapmamalısınız! Peki, varyasyonu nasıl azaltırsınız? Prosesleriniz üzerindeki kontrolü artırarak! Kontrol açık bir amaçtan gelir: bir süreç hakkında veri toplamak ve çıktıyı tutarlı tutmak için sürecin nasıl ayarlanacağını anlamak. ISO gereklilikleri bu görevlerde yardımcı olur.

6. Verimliliği artırın, israfı azaltın ve paradan tasarruf edin

Bir ISO yönetim sistemi mükemmel değildir, ancak iyi uygulanmış bir sistem, şirketinizin mükemmele yaklaşmasını sağlar. Süreçleriniz geliştikçe, daha tutarlı hale gelirler ve hedeflerinize daha düzenli olarak ulaşabilir ve somut sonuçlar elde edebilirsiniz. Ayrıca proseslerinizdeki israfı da azaltabilirsiniz.

Atık, düşük kalite ve verimsizliğin bir sonucudur ve harcanan parayı temsil eder. Verimsizlik varyasyon ve tutarsız süreçlerin sonucudur. Bu varyasyonları azaltın ve tutarlılığı artırın; daha az israf ve daha fazla para kazanacaksınız.

7. İşletmelerde işbirliğini kolaylaştırmak

ISO'nun uluslararası alanda yaygın olarak kabul görmesi, işbirlikçi işlerin gerçekleştirilmesini, araştırmayı ve yeni ürünlerin geliştirilmesini kolaylaştırır. Standardizasyon, şirketinizin, bir ürünün veya işleminde kullanılan bir girdinin uyumluluğunu ve değişmezliğini sağlama konusunda kesin olarak uluslararası bir iş yapmasını sağlar.

8. Uluslararası tanınırlık kazanın

Bu makalenin başında ISO güvenilirliği hakkında konuştuk ve bu faktör göz ardı edilemez. Bir ISO sertifikası almak, şirketinizi çok seçkin bir gruba sokar. Hepimiz bir kuruluşun imajının iş dünyasında çok önemli bir faktör olduğunu biliyoruz.

Sonuç:

ISO sertifikasıyla elde edilen çok sayıda fayda vardır. Bununla birlikte, ne kadar açık ve net olursa olsun, bir şirket sadece piyasa baskıları nedeniyle sertifika almakta ısrar ettiğinde, bu faydalar kolayca zarar görebilir.Başlangıçta şirketi yenilemeyi amaçlayan süreç, bir yük olarak ortaya çıkıyor.

Hedefinize odaklanın, planlayın, size yardımcı olmak için iyi bir yönetim sistemi kullanın ve işiniz için en yararlı olduğunu düşündüğünüz sertifikasyon ile birlikte gelen avantajlardan yararlanın.