Verimliliği baltalayan 4 engel ve bunların üstesinden nasıl gelineceği hakkında bilgi edinin

Verimliliği baltalayan 4 engel ve bunların üstesinden nasıl gelineceği hakkında bilgi edinin

Verimlilik örgütsel ortamda temel bir gereksinimdir. Bu, zaman gibi kaynakların kullanımını optimize ederek daha kaliteli ve daha akıllı bir şekilde faaliyet yürütmek anlamına gelir.

Ortak çalışanlar çoğu zaman daha üretken olamayacağından şikayetçidir çünkü çok fazla görevleri ve sorumlulukları vardır. Ve bu soruyu yalvarır:

 Görev sayısı çok mu yüksek, yoksa verimlilik ve üretkenliği azaltan süreçlerin tanımlanma şekli mi?

Süreçler, kuruluşların faaliyetlerini daha geniş bir ölçekte yürütmelerine ve operasyonların etkinliğini artırmalarına yardımcı olmalıdır. İlerlemeyi ve verimliliği ölçmek için bir yol sunarlar; bu da insanların kendilerini daha verimli ve sorumlu hissetmelerini sağlar. Doğru uygulandığında, süreçler işletmelerin sorunsuz ve sorunsuz çalışmasını sağlamak için gerekli olan işleri standartlaştırarak ve basitleştirerek karmaşık işler yapmalarına izin verir.

Bununla birlikte, birçok işlem, insanları elleriyle bağlı bırakacak şekilde uygulanmaktadır. Bu bir dezavantaj, çünkü faydalardan daha fazla kısıtlama yaratıyorlar.

Bir ekibin günlük rutini, bir etkinliğin gerçekleştirilmesine izin vermek için sayısız taleple karakterize edilirse, insanlar günün büyük bir bölümünü raporlar yazmak veya elektronik tabloları doldurmak, hiçbir şey içermeyen toplantılara katılmak veya önemsiz e-postalara cevap vermek için harcarlarsa , bir sorunun var.

Her şeyin “acil” olarak etiketlenmesi ve mümkün olduğunca çabuk bir şekilde yürütülmesi gerektiğinde yenilik yapmak nasıl mümkün olabilir?

Bir noktada insanlar pes edecekler. Bir önceliğe mi, acil bir şeye mi, yoksa bir an önce yapılması gereken bir şeye mi karar vermeleri gerektiğine karar verecekler. Gerisi unutulana kadar ertelenecek veya gerçekten önemliyse, zaman içinde başka bir noktada gerçekleştirilecektir. Bu, çalışanların süreçlerin yürütülmesinde değişiklik ve iyileştirmeler için çaba göstermelerini önler.

Bir şirkette verimliliği baltalayan dört engel hakkında bilgi edinin:

1. Delegasyon yapmak ancak karar vermeyi engellemek

İnsanlara daha fazla sorumluluk vermek, ancak yine de bir şey yapmaları için imza veya onay almalarını istemek. Bu genellikle yöneticinin, ekibinin üyelerine güven duymadığını gösterir.

Bunun üstesinden gelmek için: Güven, herhangi bir ilişkide temel direklerden biridir. İşyerinde güven ilişkisi, işbirliğini ve bağlılığı teşvik eder, yeni fikirlerin sunulması ve zorlukların üstesinden gelmek için alıcı bir ortam yaratır, bu da daha az katı ve süreçlerde daha fazla çeviklik sunar .

2. İnsanlara değil, sürece odaklanın

Tüm süreci standartlaştırmak, faaliyetleri optimize etmek ve sorunları çözmekle ilgilenen liderler, sadece sürece odaklanır ve insanları unuturlar. Bu çalışmıyor.

Bunun üstesinden nasıl gelinir: Süreçler konuşamaz veya önerilerde bulunamaz, zorlukların nerede olduğunu da bilemezler. Gelişmeler söz konusu olduğunda insan faktörünün temel nedeni budur. Günlük aktivitelere katılan insanlar zorlukların farkındadır ve problemleri çözmek için neyin değiştirilmesi gerektiğine dair fikirlere katkıda bulunabilirler.

3. Çok fazla toplantı

İşbirliği, yapılan her eylem veya kararın tüm ekibi kapsayan toplantılar gerektirdiği anlamına gelmez. Bu insanlara zaman kazandırır ve çalışmalarının verimliliğini tehlikeye atar. Oldukça sık, bu uygulama sadece bir şirket geleneğidir. Hiç kimse nasıl ve niçin başladığını bilmiyor, ama her zaman böyle olmuştur.

Bunun üstesinden nasıl gelinir: Bu, yeni politika ve prosedürlerin tanımlanması gerektiğinin iyi bir göstergesidir. Zaten varlarsa, verimliliği artırmak için gözden geçirilmeleri gerekir.

4. Vizyon ve misyon anlayışı eksikliği

Vizyon ve misyon, iş stratejileriyle bağlantılı ancak bir şirketin süreçlerini etkileyen sonuçta iki unsurdur. Ortak çalışanlar onları tam olarak anlamadığında, şirketin beklediğinden farklı davranabilirler ve faaliyetlerini yerine getirirken üretkenlik azalır.

Bunun üstesinden nasıl gelinir: Bir şirketin varlığının amacı, tüm ortak çalışanlar tarafından anlaşılmalı ve anlaşılmalıdır. Operasyonel seviye kılavuz ilkeleri bildiğinde, bir takım sorunlardan ve tekrar işlerden kaçınmak mümkündür. Bu, daha kaliteli ürün ve hizmetlerin yanı sıra daha memnun müşteriler ile sonuçlanır.

Fırsatınız olduğunu ve şirketinizdeki verimliliği arttırmanız gerektiğini fark ettiyseniz, sizi SoftExpert Excellence Suite (SE Suite) hakkında daha fazla bilgi edinmeye davet ediyoruz .

SE Suite, bir dizi yalıtılmış yönetim sisteminin yerini alan ortak bir ortamda birbirine bağlı bir uygulama platformudur. Çeşitli iş yönlerini ele alır, verimliliği arttırır ve bilgilerin görünürlüğünü ve tutarlılığını sağlar.